לימודים אונליין בזמן הקורונה

לימודים אונליין בזמן הקורונה

מגפת הקורונה התפרצה בישראל בשלהי פברואר 2020 ומאז ועד כתיבת שורות אלו גרמה לאין ספור נזקים רפואיים, כלכליים ושינוי סדרי עולם למדינת ישראל, בין יתר סדרי העולם שהשתנו תחום הלימודים האקדמאיים היה בין אלו שהיה חייב להשתנות, לא עוד ישיבה בכיתות לימוד לא עוד הרצאות פרונטאליות, כל אלו אסורים על פי חוקי ההגבלות של הקורונה ואף מסוכנים כי יכולים ליצור הדבקה המונית, מה הפתרון? אונליין.

בכתבה זו נסביר כיצד תחום הלימודים עבר לאונליין, מה האילוצים והאם הלמידה הפרונטאלית תחזור מתישהו בקרוב.

לימודי אונליין

אז את הכיתות החליפו מסכי המחשב בבית, את ההרצאות הפרונטאליות גם כן והכל תלוי בקו האינטרנט הביתי שלכם, בין אם תגיעו להרצאה או שתפספסו אותה.

שיעורים וחומר נלמד – לרוב המכללות והאוניברסיטאות קיימות מערכות ייחודיות ללימודי אונליין בהם תמצאו את כל החומר הנלמד, תוכנות ייחודיות לבוחנים, יכולת לאפשר לתלמידים לשאול שאלות ואף שיעורים אונליין, עבור אלו שאין להם מערכת ייחודית יש את מערכות האונליין כדוגמת זום וגוגל פגישות.

הרצאות בזמן אמת – במכללות ואוניברסיטאות נהוג להעביר הרצאות פרונטאליות בהן לוקחים חלק פעיל התלמידים, שואלים שאלות, כותבים את התשובות שאחרים שאלו והמרצה ענה עליהם ובעצם חווים שיעור מאד מעשיר, כיום בגלל חוקי ההגבלות ובגלל שהתקהלות במקומות סגורים היא סכנה, יש למצוא תחליף להרצאות הפרונטאליות והתחליף הוא לרוב זום, כמעט ואין שום הבדל אולי בדיוק ההפך היתרונות עולים על החסרונות.

לימודים המחייבים אימון טכני – אך מה לגבי לימודים המחייבים אימון טכני? כגון חשמל, רפואה, מכונאות רכב וכ"ו… ברוב המקרים נמצאו פתרונות ייחודיים המתאימים לאופי וסוג הלימוד כגון: התחלקות לקבוצות קטנות יותר שנפגשות תחת הקפדה על עטיית מסכות ושמירה על מרחק של לפחות 2 מטר אחד מהשני, בחלק מהמקרים הלימודים פשוט הושבתו נכון להיום.

מרחבי הרשת:
מכיסא המנכ"ל אל פסגת ההר המסוכן באירופה ובחזרה – ראיון עם יורם קראוס